Puls

Originální článek je ve formátu PDF ke stažení zde. (24. ledna 2011)

Až půjdete tančit
Markéta Žídková

___________________________________________________________________________

Vyberte si šaty, ve kterých se budete cítit dobře, dolaďte veškeré detaily, a je-li to třeba,
Oprašte pravidla společenského chování. A budete hvězdou plesové sezony.
___________________________________________________________________________

Pravda, stále tu chybí jedna zásadní věc, a tou je umění tančit. Pokud jste to již zapomněla nebo se to nikdy nenaučila a teď vás čeká významný ples, najměte si alespoň na pár hodin tanečního mistra. Za tu dobu ovládnete přinejmenším základní kroky. Ale vězte, že neznalost složitých tanečních figur vám každý odpustí. Zato společenskými faux-pas či nevhodnou obuví a úborem se zbytečně diskvalifikujete předem.

Méně je více

Ples by měl být společenskou událostí těžkého kalibru, ať už se odehrává v kulturním domě malého městečka nebo v opeře. Proto zvláště v případě, že jdete tančit po dlouhé době, nenechte přípravu na poslední chvíli. Do kozaček schováte téměř jakékoliv punčochy, ale do lodiček vám hned tak něco neprojde.

Začněme od šatů, těm většinou žena věnuje největší pozornost. Muž to má jednoduché – pro běžný ples použije tmavý oblek či smoking, na ten reprezentativní potom frak. Žena má ale možností více a o to více přemýšlení. Těch střihů, těch barev! „Moje krédo je: neřiďte se módou, ale vyberte si šaty, ve kterých se budete cítit dobře“ shrnuje Šárka Nácovská se Studia Chic, půjčovny svatebních a společenských šatů.

Šaty na ples by měly být dlouhé, na ty opravdu významné události až ke kotníkům. Při výběru se podle Nácovské žena musí řídit svou postavou: „Pokud se bude v šatech cítit dobře, nepoleze jí pupík a šaty jí nebudou škrtit, pak se ponese jak pávice,“ dodává. A to i v případě,   že nemá postavu jako z přehlídkového mola. Ženám, které mají Venušiny tvary, tedy plnější ňadra a boky, sluší korzetové šaty se šněrováním a kosticemi, které krásně stáhnou postavu. „Když vidíte velikost korzetových šatů 50 - 52 na ramínku,vypadá to děsně, ale na těle je to najednou dokonalé,“ popisuje své zkušenosti. Naopak ženy vysloveně korpulentnější postavy si mohou postavu vylepšit kabátkem s rukávy, který končí zhruba pod prsy. Ten dá vyniknout šatům, zato decentně skryje silnější paže.

Zdobené, nebo jednoduché?

Dnešní maturantky většinou touží po bohatě zdobených šatech podobným svatebním, jen v jiné než bílé barvě, zato zralejší ženy a dívky často volí spíše jednodušší modely. Hluboký dekolt je povolen, etiketa dovoluje odhalit i záda, záleží na odvaze.

Základním předpokladem dobrého dojmu je kvalitní materiál a zpracování. Dnes je i na slavnostních událostech možné vidět šaty z vietnamských tržnic, ale kamínky či flitry jsou na nich často jen nalepené a švy se brzy začínají třepit. Opačným pólem je nechat si šaty ušít. Nemáte-li dost času a peněz, je další možností půjčovna či módní obchod. Pokud toužíte po módních novinkách, zvolte raději butik než půjčovnu. Ty se spíše řídí poptávkou své klientely, a tak se například ve Studiu Chic módní novinky objevují zpravidla až s dvouletým zpožděním, protože takový skluz má i názor zákaznic.

Nezapomínejte taky na to, že na plese nebudete s největší pravděpodobností jen stát na jednom místě v pozoru, jako když si šaty zkoušíte v obchodě. Nestyďte se proto po prodejně projít, abyste zjistila, jak vám šaty vyhovují při pohybu. Zakopnout o lem vlastní sukně, to dobrý dojem nedělá.

Loni byla hitem tělová, letos frčí fialová, zelená a čokoládová

A co barvy? K módním letos patří všechny odstíny fialové, zelené a čokoládová. Loni to byla pudrová, tedy tělová barva, ta však sluší jen dívkám s dokonalou postavou. Nadčasovou zůstává černá.

Šaty to začíná, ale zdaleka nekončí. Kabelka nejlépe menší, například psaníčko, by měla ladit s obuví, boty nesmějí mít volnou patu. Naopak v módě je obuv s otevřenou špičkou, v které se samozřejmě tančí latina, v tom případě si ale žena nemůže vzít punčochy se švem – musí zvolit bezešvé anebo tekuté ve spreji. Ostatně do společnosti žena bez punčoch vůbec nepatří.

Guth-Jarkovský by se divil

Dokonalou vizáž bychom tedy měli, ovšem bez dokonalého chování dobrý dojem nikdy neuděláte.“ Lidé by si měli uvědomit, že společenská pravidla nesvazují, ale dokážou život zjednodušit,“ podotýká Dušana Jirovská, která spolu se Zdeňkem Řehákem učí v taneční škole Národního domu na Vinohradech.

I když se v mnoha směrech společenské normy změnily, základní pravidla jako kdo komu podává ruku a kdo má ve společnosti významnější postavení přetrvávají. “Společenská pravidla se nezměnila, s emancipací žen sice stoupá jejich nezávislost, ale pravá dáma stejně nechá partnera, aby se o ni postaral, a ráda dodržuje protokol,“ formuluje základní poučku pro ženy Řehák. Podle něj se úroveň plesu odvíjí právě od toho, zda se tanečníci umějí chovat.

Když pak člověk vidí slečny v nádherných róbách a účesech od kadeřnice ve slavném paláci Lucerna, jak bosé klouzají po parketu, veškerý lesk výjimečné situace je ten tam. Přitom podle Řeháka se mladí lidé chtějí dozvědět, jak se mají ve které situaci chovat.“ Například se mě jeden mladík ptal, že když doprovází slečnu i její matku, po které straně má jít on,“ líčí zájem účastníků tanečních kurzů o detaily. Záleží tedy jen na tanečnících, zda právě jejich ples bude mít tu pravou noblesu.

______________________________________________________________________________

Smím prosit

x  Na ples by žena měla jít v doprovodu, sama jen v případě, že ví, že se setká se známými.
x  Jde-li skupina přátel, měli by páni vyzvat k tanci všechny dámy z této skupiny.
x  Jde-li žena v páru, měla by odmítnout jiné muže, výjimkou jsou společní známí.
x  Muž nabídne ženě rámě a odvede jí na parket.
x  Při tanci vždy vede muž.
x  Po tanci muž odvede ženu na místo a poděkuje.
_______________________________________________________________
_______________


Blýskněte se na plese - jak vybrat k šatům ten nejlepší šperk

Když se chystáme na ples, většinou řešíme otázku, co na sebe – tedy jaké šaty, popřípadě boty. Neméně důležitý je však i výběr šperků. Ty totiž mohou celkový dojem výrazně doladit a podtrhnout, ale také úplně zničit.

Váháte zda zvolit spíše decentní eleganci nebo sáhnout po extravagantnějších či masivních kouscích? V zásadě platí, že na plese můžeme být odvážnější než ve všedním životě (to platí i pro líčení, účes apod.). Hodně ovšem záleží na naší postavě a zvolených šatech. Výrazné barvy či netradiční střihy šatů si říkají o jemnější jednoduché prvky, jednobarevné šaty splývavých střihů pak o oživení barvami a šperky, které přitahují pozornost. Vždy také myslete na to, že šaty a šperky mají především vyjadřovat váš styl a osobnost, nikoliv z vás udělat někoho jiného.

Náhrdelníky

Náhrdelník je zpravidla tím nejviditelnějším šperkem a nejvíce přitahuje pozornost. „Pro véčkové a lodičkové výstřihy jsou ideální perlové nebo korálové náhrdelníky, které zdůrazní krásu šatů a nestrhují pozornost pouze na sebe,“ radí obchodní ředitelka portálu Sperky.cz Eva Veverková.“

Ke korzetům bez ramínek skvěle padnou úzké náhrdelníky, takzvané obojky, které opticky protáhnou krk i celou postavu a přitom nenutí mužské okolí bloudit očima přímo k výstřihu, což řadě žen nebývá zrovna příjemné. Pokud ale chcete zdůraznit jednoduchou eleganci splývavých hladkých šatů, pak se určitě vyhněte hustým a výrazným náhrdelníkům a zvolte například jen řetízek s jednoduchým blyštivým kamenem ve středu. Ideální jsou v tomto případě přívěsky s krystaly Swarovski nebo silnější řetízky bez přívěsku,“ dodává Eva Veverková.

Náušnice

U náušnic platí podobná pravidla jako u náhrdelníků, tedy že k výrazným šatům se hodí spíše nenápadné kousky, zatímco ty jednoduché můžete ozvláštnit výraznějším šperkem. Výběr je navíc nutné sladit i se zvoleným účesem. Pokud svůj vzhled plánujete korunovat složitějším, vyčesaným drdolem ozdobeným vlasovými doplňky, volte spíše menší, peckové náušnice, nejlépe ze světlých kamenů, ať už jsou to diamanty, zirkony nebo třeba krystaly Swarovski. Méně výrazné účesy si naopak říkají o dlouhé, například štrasové náušnice. Jejich výhodou je i to, že opticky prodlužují obličej.

Vždy je ale třeba dávat pozor na to, aby náušnice ladily s náhrdelníkem a aby spolu takzvaně nesoupeřily o pozornost. „I v případě, že zvolí jednoduché šaty, by na sobě žena měla mít nanejvýš jeden výrazný šperk,“ doporučuje Eva Veverková.

Prsteny a náramky

Při výběru prstenů a náramků mějte na paměti to, že tyto šperky přitahují pozornost sami k sobě, ale i k vašim rukám. Pokud máte hezké ruce s perfektní manikúrou, můžete si dovolit jejich zdůraznění výraznými prsteny nebo blyštivými náramky.Velké prsteny jsou krásné, lákají a mohou se klidně stát nejvýraznějším prvkem vaší róby. A originalitě se tu meze nekladou – lesklé kameny, široké „obruče“, husté řady korálů nebo perel, to vše je povoleno! Pokud však tato část těla nepatří zrovna mezi vaše přednosti, postačí jednoduché kroužky Ladící s ostatními šperky. Tuto variantu pak volte i v případě, že si na sebe berete výrazné šaty, náhrdelník i náušnice. I když vám ozdoby rukou připadají méně nápadné, je to jen zdání. Stále se proto držte zásady, že by váš outfit měl mít nanejvýš jednu výraznou součást.